| 18+ | Stödlinjen Spela Ansvarsfullt | Villkor gäller

Poker-SM Live Bratislava 2022 – Dag 2

Poker-SM Live Bratislava 2022 – Dag 2

Main Event Dag 2 – Bilder 19.08.2022 21:15 by Mikolaj Domanski
Chip count och seating inför Main Event Dag 3 19.08.2022 19:45 by Mikolaj Domanski
PlaceringNamnStackSeat
1Mikael Hultberg582,00064-9
2Damian Michalski429,00060-2
3Marcus Flood428,00063-9
4Daniel Kannerstedt343,00059-8
5Linus Elmes334,00064-1
6Robin Abrahamsson325,00063-8
7Thommy Larsson312,00064-5
8Jonny Hanna289,00064-7
9Per Hildebrand275,00063-2
10Sami Zino268,00063-4
11Mikael Grönvik264,00059-3
12Martin Kanåker261,00059-5
13Marcus Allberg243,00060-1
14Mattias Lamell241,00059-6
15Daniel Segerhjelm230,00063-6
16Örjahn Winther229,00063-5
17Gunnar Åslund212,00059-4
18Linus Matsson182,00064-2
19Stefhan Wredh178,00059-9
20Dennis Imrell162,00060-3
21Andreas Johansson157,00063-7
22Per Bellskog146,00064-8
23Christina Pettersson 135,00059-7
24Jonas Eriksson125,00060-7
25Hans-Jörgen Schönning125,00063-3
26Emma Wikberg120,00060-4
27Fredrik Gustavsson97,00063-1
28Peder Behr93,00060-9
29Gia Carneström92,00060-8
30Sohrab Mohammadzadeh90,00059-1
31Erik Dahlgren86,00060-6
32Johan Amren83,00059-2
33Bo Ingmarsson75,00064-6
34Adam Nielsen60,00064-3
35Matthias Lindberg58,00060-5
Main Event Dag 2 är över! 19.08.2022 18:52 by Mikolaj Domanski

Dag 2 av Main event har tagit sin slut. 35 spelare ska mötas i Dag 3 som spelas imorgon. Vi är 4 personer ifrån pengarna.

Vi återkommer med chip count så fort den blir spikad.

“Good beat” 19.08.2022 18:44 by Mikolaj Domanski

Gia Carneström har precis delat en historia att dealer på hennes bord gjorde en “good beat” när han flippade en kung som Gias första kort. Först var hon förbannad eftersom Gias andra kort också var K och hoppades på en dubbling med pocket kungar. Istället har hon fått en sexa och foldade handen.

Det visade sig att dealern har räddat Gia, eftersom en annan spelare träffade två par på floppen och Gia Carneström skulle vara ute ur turren. Vi vill ha fler “good beats” !

35 spelare kvar, Robin Johansson ute.

4 bord! 19.08.2022 18:31 by Mikolaj Domanski

Vi har 36 spelare kvar i Main Event, detta betyder att vi är nere på 4 bord. Spelarna som har blivit bustad är Joel Fritz, Simon Ye och Mikael Lindh.

15 minuter kvar!

Sista nivå av Dag 2! 19.08.2022 18:07 by Mikolaj Domanski

Det finns 39 spelare kvar och vi har 45 minuter kvar av dagens spel. Kommer vi nå prisplatser idag?

Nivå 16 blinds: 3000/6000, ante 3000.

Action 19.08.2022 17:59 by Mikolaj Domanski

Vi var med ett besök på bord nummer 33. Robin Abrahamsson öppnade till 11k och har blivit omslagen till 27k av Daniel Segerhjelm som satt på BB. Hans synade.

Flopp: Q 10 9

Segerhjelm bettar 25k, Abrahamsson synar.

Turn: 3

Segerhjelm checkar, Abrahamsson bettar 35k och Segerhjelm foldar. En fin pott går till Abrahamsson.

Sami Borgi ute 19.08.2022 17:39 by Mikolaj Domanski

Sami Borgi ställde all-in pre flopp med Ax3x och 35k i stacken. Han har fått syn av Peder Behr som hittade A 8 . Brädan var Jx Qx 2 5 9 .

poker-sm-bratislava-2022-nlh-high-roller-0073
Peder Behr

Några andra som har varit utslagna 19.08.2022 17:23 by Mikolaj Domanski

Vi har varit med om flera eliminationer. Vi måste meddela att Johan Lendenius, Klas Torbjörn, Mats Nordborg, Olov Vestgärds och Pierre Bryhagen har blivit utslagna. Intressant info: sistnämnda spelare, Pierre Bryhagen startade dagen med 7,6k i stacken och placerade sig på 143 position. Sluta som 48:a är ju ändå ett bra resultat.

Vi har två nivåer kvar att spela idag. Just nu är vi på 2500/5000 med ante 2500.

Noelia 0:3 Thommy 19.08.2022 17:11 by Mikolaj Domanski

Noelia Ivars Rico har förlorat tre stora potter mot Thommy Larsson.

Första handen: Noelia AJ, Thommy 66. J 6 X på floppen. Thommy dubblade stacken.

Andra handen: Noelia floppar två par, Thommy träffar färg på river. Noelia nere på 190k.

Tredje handen: Thommy öppnade från SB med KK, Noelia synade med JT. På floppen A K X, två klöver. Turn 8, Thommy bettar och Noelia synar. En klöver till på river, Thommy check, Noelia all-in. Thommy tänker lite längre och synar. Noeali nere på 31k.

Noelia har inte lyckats vända det tillbaka och ställde all-in med Ax 7x, Per Hildebrand hittade Ax Qx från knappen och slog ut Noelia ur Main Event.

Martin Kanåker ligger i topp 19.08.2022 16:39 by Mikolaj Domanski

Martin Kanåker som är med Value Town teamet är uppe på 340k. Först dubblade han med AA mot AKo och hade 71k, sen ökade han stacken till 135k med 66 vs AT där han träffade triss på floppen. Bara för några minuter sedan gick Martin upp till 230k efter att ha vunnit QxQx mot AxKx all-in pre flopp. Just nu sitter han på 340k efter att ha suttit på knappen med 97s och floppad två par. Så enkelt!

poker-sm-bratislava-2022-main-event-day-1a-0106
Martin Kanåker
Från 6k till 162k 19.08.2022 16:19 by Mikolaj Domanski

Jonny Hanna fortsätter leverera! “Igår kväll var jag nere på 6k, slutade dagen på 21,8k och nu är jag uppe på 162k” berättar Jonny med glädje i ögonen. Bra jobbat kompis!

Det återstår 65 spelare med 3 nivåer kvar för dagen!

Girls power! 19.08.2022 15:32 by Mikolaj Domanski

83 spelare har precis gått på dagens andra break.

Som det ser ut just nu, två största stackar i lokalen tillhör till Noelia Ivars Rico som har 251k och Emma Wikberg som har 210k. Mycket bra jobbat tjejer!

Nästa nivå blir 1500/3000 med 1500 i ante.

poker-sm-bratislava-2022-all-about-the-ladies-0015
Noelia Ivars Rico
Ason dubblar upp 19.08.2022 14:46 by Mikolaj Domanski

Anders ‘Ason’ Andersson är fortfarande med i gamet efter att ha dubblad sin lilla stack mot Ernst Söderkvist. Ason satt med K K och floppade fyrtal!

poker-sm-bratislava-2022-progressive-k-o-0004
Anders ‘Ason’ Andersson

90 personer kvar! Blinds: 1200/2400, ante 1200.

Dagens första break! 19.08.2022 13:47 by Mikolaj Domanski

Spelarna är på sin första break. “Franke“, Zandi Milo, Kjell Johansson, Daniel Lang, Stefan Lindman, Mikael Wulff och Joakim Wickström är några till av de senast bustade spelare.

Vi har 109 spelare i fältet. Efter break kör vi igång nivå 11 – 1000/2000, ante 1000.

Jonny Hanna is on fire! 19.08.2022 13:07 by Mikolaj Domanski

Jonny Hanna har äntligen vaknat efter en låååång Texas High Roller turren, där han slutade som 2:a. Han startade med 21,8k idag och har lyckat gå upp till över 60k på mindre än en timme!

poker-sm-bratislava-2022-nlh-high-roller-0094
Hanna Arnesson ute 19.08.2022 12:54 by Mikolaj Domanski

Hanna Arnesson ställde all-in för 18k och har fått syn av Marcus Flood. Hannas AKo räckte inte för att slå QQ som Marcus hade, brädan var A 3 Q 8 2 .

poker-sm-bratislava-2022-sviten-special-day-1-0059

Vi är nere på 124 personer. Blinds är 800/1600, ante 800.

Action 19.08.2022 12:38 by Mikolaj Domanski

Vi har varit med om action på bord #46 där Berit Tengström öppnade till 2,7k och Adam Tomasson gick all-in för 20,5k. Berit gjorde en blixt syn och visade JJ, mot Adams AQo. J på floppen, blank turn och river gjorde att Adam är ute.

132 spelare kvar!

Snabbt tempo… 19.08.2022 12:25 by Mikolaj Domanski

Det går fort…vi har tappat 7 spelare på 15 minuter. Den första som blev utslagen idag var Gun-Britt Ståhl-Eriksson som inte lyckades vända sin short stack. Erik Pettersson, Hans Svartz, Peter Yousef, Urban Johansson, Sebastian Brehammar och Daniel Sahlin är nästa spelare som har blivit klara med årets Main Event.

Priserna för Main Event 19.08.2022 12:14 by Mikolaj Domanski
PlaceringPris
126,950€
216,450€
311,250€
48,350€
56,650€
65,450€
74,250€
83,400€
92,800€
102,250€
112,250€
122,250€
131,800€
141,800€
151,800€
161,400€
171,400€
181,400€
191,400€
201,150€
211,150€
221,150€
231,150€
241,000€
251,000€
261,000€
271,000€
281,000€
291,000€
301,000€
311,000€
Main Event Dag 2 igång! 19.08.2022 12:06 by Mikolaj Domanski

Stora gratulationer till alla som har lyckats gå vidare till Dag 2! Det finns 147 av 244 spelare kvar. Vi kommer köra 8 nivåer idag och vi börjar med blinds på 600/1200 med ante 600.

Vi återkommer med payouts för Main Event alldeles strax.

Chip count och seating inför Main Event Dag 2 19.08.2022 11:31 by Mikolaj Domanski
PlaceringNamnStackSeat
1Örjahn Winther155,10044-1
2Daniel Kannerstedt149,30032-1
3Stefhan Wredh138,20035-1
4Robert Svedin129,70031-3
5Daniel Segerhjelm129,40033-1
6Robin Johansson125,00035-6
7Joel Fritz111,60032-5
8Hasse Pettersson107,00039-5
9Mikael Hultberg106,80033-9
10Olov Vestgärds98,10046-4
11Simon Ye94,10038-7
12Mattias Lamell92,20045-2
13Tommi Eerik Hirvonen91,00046-1
14Robin Abrahamsson90,30033-8
15Thommy Larsson90,10046-7
16Mark Pastuhoff89,90039-2
17Mattias Hemming87,70043-8
18Adam Tomasson86,20047-4
19Peder Beht85,10038-3
20Joakim Wickström83,10035-9
21Anton Jakobsson82,60045-5
22Thomas Holm82,20031-8
23Marcus Flood79,20040-8
24Bo Ingmarsson76,60041-7
25Rick Höglund76,40043-5
26Morgan Olsson76,40039-6
27Carl Hansson76,10045-7
28Joakim Olin75,50032-2
29Gia Carneström75,50031-5
30Daniel Sahlin75,10044-7
31Jonas Eriksson75,00036-2
32Mårten Erlandsson73,90047-8
33Peter Bergman72,50041-2
34Martin Johansson71,70042-3
35Sivan Mirani71,50038-8
36Robin Baza70,40039-1
37Erik Lindqwist69,00040-6
38Linus Matsson68,90035-5
39Emil Eriksson66,30039-4
40Per Hildebrand65,60031-2
41Mikael Lindh65,60044-4
42Noelia Ivars Rico65,20031-1
43Olof Haglund64,40047-1
44Linus Elmes64,00041-9
45Stefan Bergström63,80032-3
46Matheo Awde63,50047-2
47Axel Andersson60,10032-6
48Fredrik Gustavsson59,80037-7
49Mimmi Moberg59,20034-7
50Per Bellskog58,90042-9
51Karl Fagerström57,40044-6
52Hasi Pitkanen55,30037-8
53Pontus Dargren55,00044-3
54Erik Dahlgren54,10032-4
55Sohrab Mohammadzadeh54,00034-9
56Damian Michalski53,90033-4
57Adam Romdhande53,60034-1
58David Ozmen53,20036-8
59Martin Franke von Zweigbergk53,00046-5
60Carl Nordborg52,70046-8
61Rickard Östlund52,20037-3
62Janne Siljamaki51,70041-4
63Stefan Balazs50,40034-5
64Christopher Andersson48,80034-6
65Jacob Yousif47,90043-6
66Rikard Larsson47,30042-1
67Per Johansson47,10036-3
68Sami Borgi Hadell46,20038-4
69Rasmus Agerlo45,80041-1
70Mats Nordborg45,50034-3
71Jessica Pettersson42,90037-4
72Mikael Wulff42,60032-8
73Dennis Imrell42,50041-5
74Gunnar Åslund42,40041-3
75Pekka Karvonen42,10031-9
76Hans-Jörgen Schönning41,40038-9
77Christina Pettersson41,30047-5
78Joacim Blom41,30035-2
79Johan Amren41,00039-3
80Simon Forendal40,10045-4
81Hans Mossfeldt40,00041-6
82Urban Johansson39,60038-1
83Martin Kanåker39,10044-9
84Evart Andersson38,10042-4
85Marcus Andersson37,60045-9
86Erik Pettersson37,40034-8
87Jonas Lundgren36,80036-7
88Lennart Åkervall36,60047-6
89Alexander Teenbäck36,50040-1
90Thomas Grähs36,10037-1
91Milo Zandi34,90036-4
92Bengt Åslund34,50033-2
93Stefan Lindman33,50043-4
94Kim Helleday33,10040-9
95Lu Wang33,00042-5
96Johan Karlsson32,00036-5
97Niklas Vallin31,60036-9
98Daniel Gåsvaer31,00039-9
99Albert Rolander29,70034-4
100Klas Tobjörn29,50035-8
101Mathias Ehrlund29,30033-5
102Ulrika Tengström28,50047-3
103Kjell Johansson28,50035-7
104Mikael Grönvik28,40043-7
105Katarina Holmgren28,40040-2
106John Loefvander27,60035-4
107Emma Wikberg26,70038-2
108Simon Ehne26,20044-5
109Daniel Lang26,10043-9
110Karin Krantz26,00033-7
111Sami Zino25,50046-2
112Marcus Allberg24,90037-2
113Fredrik Elfving24,70040-4
114Karl Lindberg24,30035-3
115Ulf Pohr24,30038-5
116Matthias Lindberg23,90040-5
117Johan Lendenius23,30041-8
118Hanna Arnesson22,00040-3
119Hamid Nazemi21,90033-6
120Jonny Hanna21,80037-5
121Berit Tengström21,70046-3
122Karl Persson20,70045-3
123Per Rudmalm20,60037-9
124Carl Hallqvist20,50042-2
125Tobias Söderkvist20,50036-6
126Martin Roseborg20,40044-2
127Anders Lennermo20,00043-1
128Mikaela Holmlund19,80037-6
129Maria Eriksson19,00031-4
130Karl Karlsson18,70045-6
131Adam Nielsen17,90032-9
132David Melltorn17,50032-7
133Mats Viking16,30040-7
134Lars Eklund15,60033-3
135Hans Svartz15,40046-9
136Frida Andersson14,80031-6
137Rickard Rempling13,80047-7
138Andreas Johansson13,50043-3
139Johan Wärneryd13,20036-1
140Mikael Pettersson11,70039-8
141Anton Lilja11,40042-8
142Thony Sjölund10,40045-8
143Anton Löfgren10,10042-6
144Sebastian Brehammar9,00031-7
145Peter Yousef8,00034-2
146Pierre Bryhagen7,60038-6
147Gun-Britt Ståhö-Eriksson6,80039-7

Comment on that

Ditt meddelande väntar på godkännande
×